Urodziła się w 1948 roku w Dubnie, w gminie Boćki, gdzie rodzice Antonina i Włodzimierz Chmur, mieli gospodarstwo. Rodzina była wielowyznaniowa, babka ze strony matki – Zofia, była katoliczką. Pozostali dziadkowie – wyznania prawosławnego. Obydwoje rodzice mieli ciężkie doświadczenia wojenne. Mama podczas okupacji niemieckiej, mając 17 lat, została wywieziona do pracy przymusowej do Prus, pracowała w gospodarstwie rolnym w Olecku. Potem wywieziono ją do Rosji. Do domu wróciła w 1945 roku. Podobnie ojciec został wywieziony do obecnego Mrągowa, gdzie pracował w gospodarstwie, potem trafił do Królewca, gdzie dwa lata pracował na kolei. Gdy Królewiec zajęła Armia Czerwona, jako prawosławny, został do niej wcielony i skierowany na front. Ranny dostał się do szpitala w mieście Gorki. Do domu wrócił w 1946 roku.
Walentyna Rokicka zdała maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku Podlaskim. Mając 20 lat wyszła za mąż i podjęła pracę na poczcie, gdzie pracowała do emerytury.
Zakaz zbioru jagód |
Całość nagrań oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych Walentyny Rokickiej złożone są w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Karta” oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie pod sygnaturą AHM 3435 |
Fundacja OKOLICA > Archiwum > Walentyna Rokicka
Strona przygotowana przy finansowym wsparciu programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra” |