Franciszek Tyszkiewicz

Franciszek Tyszkiewicz, Boćki

Urodził się w 1937 roku, w Boćkach, gdzie rodzice Grzegorz i Józefa z domu Przepiórowskich mieli 5-hektarowe gospodarstwo. Rodzina mieszkała w niewielkim domu składającym się z pokoju i kuchni. Mieszkało w nim siedem osób, rodzice i pięciu synów. Gdy chłopcy dorastali rodzice wybudowali nowy znacznie większy dom, Franciszek Tyszkiewicz miał wówczas już 30 lat. Naukę podjął dopiero po wojnie. Ukończył pięć klas szkoły podstawowej, dwie kolejne skończył na wieczornych kursach, a następnie uczył się kowalstwa i pracował w kuźni w Orli i Boćkach. Służbę wojskową odbył w Węgorzewie. Po powrocie do Bociek otworzył własną kuźnię, w której pracował kilkanaście lat. Od wczesnej młodości służył w Ochotniczej Straży Pożarnej w Boćkach, w sumie przeszło 60 lat.

Kucie koni

Franciszek Tyszkiewicz, Boćki

Całość nagrań oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych Franciszka Tyszkiewicza złożone są w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Karta” oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie pod sygnaturą AHM 3479

Fundacja OKOLICA > Archiwum > Franciszek Tyszkiewicz