Urodził się w 1932 roku w Boćkach. Ojciec Aleksander pochodził z Bociek, a mama Aleksandra z Sobolewskich z Brańska, obydwoje byli wyznania prawosławnego. Ojciec po raz pierwszy pojechał do USA mając 17 lat, przebywał tam piętnaście lat. Na emigracji ożenił się. Początkowo pracował przy karczowaniu lasu, później założył wspólnie ze szwagrem restaurację. Po powrocie do Bociek urodziła się ich pierwsza córka. Rodzice tym razem już z córką ponownie wyjechali do USA. Ojciec podjął pracę w fabryce papieru Forda. Rodzice wrócili ponownie po dziesięciu latach z trójką dzieci (jedno dziecko zmarło w USA). Po drugim powrocie do Bociek kupili 23 hektary lasu i wybudowali drewniany dom na obrzeżach Bociek. Wówczas urodził się Eugeniusz Timoszuk. Rodzina mieszkała tam do czasu okupacji Niemieckiej, kiedy Niemcy kazali przenieść dom bliżej centrum Bociek.
Eugeniusz Timoszuk uczył się w szkole podstawowej w Boćkach, przed wojną, podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej oraz po wojnie. Nauka była przerywana i nie przynosiła oczekiwanych efektów. Zrezygnował z niej i zaczął zarabiać grając na weselach na akordeonie. Przez dwa lata uczył się u rymarza, skończył też kurs tapicerski. Za przyjęcie łapówki podczas pracy przy skupie bydła dostał wyrok czterech lat więzienia. Przebywał w więzieniu w Białymstoku, pracował też praca na kolei w Kostrzynie i w PGR-ze w Krempnej i w Tyszowce w Bieszczadach. Po odbyciu kary powrócił do Bociek. Pracował jako rymarz, tapicer oraz na gospodarstwie. Obecnie jest na emeryturze.
.
Zabawy taneczne, gra na akordeonie |
Całość nagrań oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych Eugeniusza Timoszuka złożone są w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Karta” oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie pod sygnaturą AHM 3478 |
Fundacja OKOLICA > Archiwum > Eugeniusz Timoszuk
Strona przygotowana przy finansowym wsparciu programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra” |