Nadzieja Wołosik

Urodziła się w 1940 roku w Starowsi, w gminie Boćki, gdzie jej rodzice, Stefan Tyszkiewicz i mama Anna z domu Jaroszewicz, mieli gospodarstwo. Nadzieja Wołosik miała czworo rodzeństwa. W 1949 roku jej ojciec został zabity podczas napadu rabunkowego. Również jej brat zginął w niejasnych okolicznościach, w 1953 roku, podczas odbywania służby wojskowej. Nadzieja Wołosik skończyła szkołę podstawową. Jako dwudziestolatka należała do zespołu ludowego. Po wyjściu za mąż zamieszkała we wsi Pasieka, gdzie razem z mężem prowadziła gospodarstwo. Jest wdową, ma dzieci i wnuki.

 

Strzyżenie owiec, przędzenie wełny, tkanie
Uprawa, moczenie i przędzenie lnu

 

Henryk Litwińczuk, szwagier Nadziei Wołosik, z koniem zaprzężonym do sań zwanych szytkami, Starowieś, lata 60. XX w.

Aleksy Wołosik, mąż Nadziei Wołosik, Pasieka, lata 60. XX w.

Dzieci przed domem Józefa Chmura, od lewej stoi Alina Galimska, Roman Wołosik (syn Nadziei Wołosik), Sławomir Wołosik, (syn Nadziei Wołosik), Adam (nazwisko nieznane), Wiesława Pawlukiewicz, Irena Galimska i Elżbieta Wołosik (córka Nadziei Wołosik), Pasieka, lata 70. XX w.

Nadzieja Wołosik (siedzi), jeszcze jako panna – Nadzieja Siergiejuk, z koleżanką Nadzieją Nikiciuk, Starowieś, początek lat 60. XX w.

Nadzieja Wołosik z mężem Aleksym Wołosikiem i dziećmi. Od lewej: Sławomir Wołosik, Ania Wołosik, Roman Wołosik i Elżbieta Wołosik, Pasieka, lata 70. XX w.

Aleksy Wołosik – mąż Nadziei Wołosik z sąsiadką, Pasieka, lata 70. XX w.

Pierwszy z prawej stoi Antoni Siergiejuk (brat Nadziei Wołosik) z kolegą Grzegorzem Pogorzelskim (stoi pierwszy z lewej) i koleżankami z Nurca: Anną (z lewej) i Marysią (z prawej), Starowieś, lata 50. XX w.

Nadzieja Wołosik (pierwsza z lewej) z Pawłem Jaroszewiczem (syn brata mamy) i Olgą Jaroszewicz (córką brata mamy), Starowieś, lata 70. XX w.

Nadzieja Wołosik (pierwsza z prawej) z siostrą Marią Kapuśnik (pierwsza z lewej), z córką Ewą (najmniejsza na zdjęciu, w czapce) i Ireną Stasiewicz – córką niewidocznej na zdjęciu siostry Anny, Starowieś, lata 70. XX w.

Od lewej w pierwszym rzędzie: Sławomir Wołosik (syn Nadziei Wołosik), Elżbieta (córka Nadziei Wołosik), Adam (nazwisko nieznane, syn sąsiadów), Roman Wołosik (syn Nadziei Wołosik). W drugim rzędzie od lewej: Alina Galimska, Wiesława Pawlukiewicz, Irena Galimska, Pasieka, początek lat 70. XX w.

Aleksy Wołosik – mąż Nadziei Wołosik,lata 70., XX w., Pasieka

Nadzieja Wołosik z córką Ewą, lata 70. XX w., Pasieka

Synowie Nadziei Wołosik. Od lewej stoi Roman Wołosik i Sławomir Wołosik, lata 70. XX w., Pasieka

Ela Wołosik, córka Nadziei Wołosik, lata 70. XX w., Pasieka

Jan Siergiejuk, pierwszy z prawej w drugim rzędzie, ojciec Nadziei Wołosik z kolegami. Andrzej Nikiciuk, drugi z prawej w drugim rzędzie, NN, NN. W pierwszym rzędzie od lewej Andrzej Siergiejuk, Jan Oniszczuk, Andrzej Nikiciuk, Piotr Oniszczuk, Paweł Jekateryńczuk, NN, lata 30. XX w., Starowieś

W pierwszym rzędzie od lewej: Sławomir, Elżbieta i Roman (dzieci Nadziei Wołosik). W drugim rzędzie od lewej Nadzieja Wolosik z córką Ewą na rękach, Wala Dmitruk (sąsiadka) z synkiem Andrzejem na rękach. Z tyłu Aleksy Wołosik, maż Nadziei Wołosik z córką Anią na rękach. Lata 70. XX w., Pasieka

Młodzież na zabawie. Pierwsza z prawej w drugim rzędzie Nadzieja Wołosik. Starowieś, lata 60. XX w.

Dziecinne, wesele Romana Iwaniuka (trzeci z lewej). Teodor Jaroszewicz (pierwszy z lewej), Ewa Wołosik (druga z lewej – córka Nadziei Wołosik), Darek Dunikowski (czwarty z lewej), NN. Lata 80. XX w.

Nadzieja Wołosik w latach nauki szkolnej, Wiercień, lata 50. XX w.

Nadzieja Wołosik, Starowieś, koniec lat 50. XX w.

Nadzieja Wołosik, 25.06.1963 r., Starowieś

Rewers zdjęcia z 25.06.1963 r. z dedykacją

Nadzieja Wołosik, lata 70. XX w., Pasieka

Nadzieja Wołosik, lata 80. XX w., zdjęcie wykonane w zakładzie fotograficznym J.Z. Szałkowskiego w Bielsku Podlaskim

Antoni Siergiejuk, brat Nadziei Wołosik, koniec lat 40. XX w.

 

Całość nagrań oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych Nadzieji Wołosik złożone są w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Karta” oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie pod sygnaturą AHM 3596

 

Fundacja OKOLICA > Archiwum > Nadzieja Wołosik

 
 

Strona przygotowana przy finansowym wsparciu programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra”