W wieku XIX i XX ukazało się szereg map, które w swoim zamiarze były mapami historycznymi w naszym, współczesnym, tego słowa znaczeniu. Były to zarówno mapy polskie jak znakomita mapa Chrzanowskiego, jak i mapy niemieckie, francuskie czy angielskie. Impulsem dla wydania wielu z nich były jak się wydaje kolejne wojny i nasze polskie powstania, i idące za nimi fale zainteresowania teatrem wydarzeń.
„Polens Ende durch die letzten Theilungen und Besitznehmungen in den Jahren 1793 und 95 von Preussen, Russland, Oesterreich”
Wydana w 1800 roku, opracowana została przez używającego pseudonimu Sirisa Augusta Sadebecka lub Hübnera. Jej autor wcześniej – w latach 1795–1798 – przygotował bardzo staranne opracowanie statystyczno-geograficzne i historyczne ziem polskich pod tytułem „ Historisch-statistisch-topographische Beschreibung von Südpreußen und Neu-Ostpreußen oder der Königlich-Preußischen Besitznehmungen von Polen 1793-1795”. Najpewniej zdobyta wtedy wiedza pozwoliła mu opracować tę mapę. Obejmuje ona całość przedrozbiorowych ziem polskich ze starannym zobrazowaniem podziałów administracyjnych i zaznaczeniem kolejnych rozbiorów wraz z datami a w ramkach na obrzeżu mapy wylicza skrupulatnie jednostki administracyjne (województwa, ziemie, powiaty) włączone do poszczególnych zaborów.
Ponieważ mapa jest bardzo ciekawa sama w sobie prócz „naszego” fragmentu dołączamy też całość.
Schauplatz des Französisch-Russischen Krieges im Jahr 1812
Mapa narysowana przez kapitana F.Schnidera w Berlinie i wysztychowana przez Ludewiga Schmidta obejmuje obszar od Berlina po Moskwę i Kursk, oraz Bałtyku po Morze Czarne, a więc także cały obszar historycznych ziem dawnej Rzeczpospolitej.
Był to rzeczywiście teatr niezwykłego, trwającego zaledwie kilka miesięcy, spektaklu. Wielka Armia Napoleona przekraczając Niemen 23 czerwca 1812 liczyła 600.000 żołnierzy, z których ledwie 10% przekroczyło w odwrocie, w połowie grudnia, Niemen. Dla nas o tyle ciekawy, że trasa odwrotu wiodła tuż opodal.
„Teatr woyny narodowey w roku 1831”
Wydana w Paryżu przez Kappelina, mapa dużej skali, i dla nas może mniej interesująca zważywszy, że wojskowo powstanie listopadowe nas ominęło. Ciekawa jednak bo dobrze pokazuje gradację dróg na naszym terenie.
Tak zwana Mapa Chrzanowskiego
„Karta dawnej Polski z przyległemi okolicami krajów sąsiednich według nowszych materyałów na 1:300.000” wydana w Paryżu w latach od ok. 1840 do 1859 łącznie w 48 arkuszach to bardzo szczegółowa jak chodzi o sieć osiedleńczą i drogi mapa. Wydał ją weteran wojen napoleońskich i powstania listopadowego generał Wojciech Chrzanowski (*1793, †1861) przy współpracy Feliksa Wrotnowskiego, który przejął po nim kierownictwo w końcowym etapie prac, oraz Józefa Kowalskiego, Feliksa Zabłockiego i innych.
Publikacja ta wyprzedza o mniej więcej pokolenie kolejne wielkie dzieło naszej geografii a mianowicie monumentalny 15-tomowy „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” (1880–1902), który trudno sobie wyobrazić bez fundamentu jaki stanowiła ta mapa.
Mapa „Trylogii” Henryka Sienkiewicza
Ściślej jeden z jej arkusz poświęcony „Potopowi”. Opracowana przez głośnego w okresie międzywojennym polskiego lotnika Tadeusza Praussa (*1896, †1940) pozostała jednak niekompletna: mamy cztery mapy ale nigdy nie ukazał się wskazywany w nich skorowidz objaśniający jej treść. Cóż chyba znakomita zachęta do tego by sięgnąć po „Potop” raz jeszcze.