Archiwum

Fundacja posiada kolekcję 70 nagrań biograficznych przedstawicieli najstarszego pokolenia gminy Boćki, zrealizowanych w latach 2015-2018, a także przeszło 700 skanów historycznych fotografii pochodzących z albumów rodzinnych rozmówców. Kolekcja dokumentuje historię lokalnej społeczności na przestrzeni ostatnich 100 lat. Zawiera relacje dotyczące okresu dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej oraz lat powojennych. Tematyka rozmów obejmuje zarówno dawne zwyczaje świąteczne, sposoby uprawiania roli, techniki rzemieślnicze, metody budowania drewnianych domów, jak też wydarzenia wojenne: zmieniające się okupacje – niemiecką i sowiecką oraz lata powojenne: prześladowania polityczne oraz działalność partyzantki.
Relacje zostały nagrane w latach 2015-2018 roku przez Magdalenę Stopę, Teresę Modzelewską i Zofię Stopę. Nagrania oraz zeskanowane zdjęcia rodzinne i dokumenty zostały opracowane i przekazane do zbiorów Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA w Warszawie. Kopie znajdują się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boćkach.
Kolekcja została zrealizowana w ramach projektów: Gmina Boćki – historia zapamiętana zrealizowanego dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Klekociaki i wsparciu finansowemu Województwa Podlaskiego, Gmina Boćki – most do historii oraz Gmina Boćki – most do historii, etap II zrealizowanych przez Fundację Okolica, dofinansowanych ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Stworzenie kolekcji finansowo wsparły również Gmina Boćki, Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach, Unibep oraz Masarnia Tradycyjna Pietraszuk Agnieszka.
Poniżej przedstawiamy część naszych rozmówców, ich zdjęcia oraz krótkie fragmenty nagrań.

Grzegorz Alsztyniuk
Józef Antoszuk