Mapa „Военно-топографическая карта европейской России” [Wojskowo-topograficzna mapa Rosji europejskiej] zwana potocznie 3-wiorstówką przez długi czas była podstawową mapa wojskową w Imperium Rosyjskim. Nazwa bierze się od miary „3 wiersty w diumie”, a „dium” to cal, po przeliczeniu na system metryczny daje to niemal dokładnie 1:126.000. Miłośnicy polskiej historii znają tę skalę doskonale, to właśnie w tej skali sporządzane były słynne „Mapy Kwatermistrzostwa” Królestwa Kongresowego.
Arkusz z którego tu korzystam a więc „Рйад ХVII Лист 2” [rząd XVII arkusz 2] operuje jeszcze podwójnym opisem długości geograficznej: liczonej na zachód od Paryża na ramce zewnętrznej, oraz na wschód od Pułkowa na ramce wewnętrznej. Opis wskazuje, że przygotowano ją na podstawie rekonesansu z roku 1866, ale znajdujemy tu na przykład linię kolejową drogi żelaznej Brzesko-Grajewskiej oddanej do użytku dopiero w 1873 roku. Nie ma natomiast budowanej w latach 1903–1906 linii kolejowej Siedlce–Bołogoje ani też linii Bielsk Podlaski–Hajnówka–Białowieża zbudowanej w 1894 roku. Wobec tego możemy ją datować na lata 70.–80. XIX wieku.
Mapa dla poznania naszej okolicy interesująca także dlatego, że operuje bardzo precyzyjnymi opisami sieci osiedleńczej. Mianowicie wskazuje wszystkie siedliska dworskie „Госп.д.” [Pański dwór] i folwarczne „Ф.”, a także w nazwach miejscowości będących drobnoszlacheckimi zaściankami dodany jest przedrostek „Ok.” czyli „okolica”. Słowo to w takim – nie odnotowanym jeszcze u Lindego – znaczeniu było powszechnie stosowane na terenach wschodnich w drugiej połowie XIX wieku.
Dla ułatwienia na poniższym fragmencie podkreśleniem siedliska dworskie i folwarki zaznaczone są podkreśleniem zielonym zaś okolice/zaścianki kolorem różowym. Widać dzięki temu dobitnie dwie rzeczy: charakterystyczne zróżnicowanie terytorialne co do występowania zaścianków, a po drugie jak gruntownie wymazana została z krajobrazu spuścizna podworska. Dodatkowo żółtymi punktami zaznaczone są obiekty przemysłowe: młyny wodne, wiatraki i cegielnie.