Zygmunt Mężyński

Urodził się w 1934 roku w Bodakach, w gminie Boćki, gdzie rodzice Józefa z domu Maksimowicz i Franciszek Mężyński mieli niewielkie gospodarstwo. W czasie bitwy jaka rozegrała się w Bodakach między oddziałem partyzanckim NSZ a oddziałem NKWD 17 maja 1945 roku zginął, od przypadkowej, kuli dziadek Jan Piotrowski. Po bitwie represje dotknęły wszystkich mężczyzn we wsi. Brat Zygmunta Mężyńskiego – Eugeniusz, został aresztowany w 1947 roku, zmarł w więzieniu i nie wiadomo gdzie jest pochowany. Zygmunt Mężyński odbywał służbę wojskową w kopalni węgla „Wieczorek” w Katowicach. Z powodu skrajnie ciężkich warunków pracy zapadł na zdrowiu i trafił do wojskowego szpitala. Po kilku miesiącach, nadal chory został odesłany do domu. Konsekwencje represji spadły również na ojca, zmarł w wieku 68 lat prawdopodobnie z powodu guza na kręgosłupie, będącego wynikiem bicia podczas przesłuchań w więzieniu w Bielsku Podlaskim. Zygmunt Mężyński pracę zawodową rozpoczął jako mechanik w młynie w Dębowie. W związku z represjami po bitwie, nie mógł dostać się do technikum mechanicznego w Białymstoku, edukację zakończył na szkole podstawowej. W roku 1963 ożenił się i zamieszkał w Boćkach. Ma troje dzieci. Zajmował się mechaniką motocyklową i samochodową.

Wyrabianie zabawek z drewna lipowego

Początek lat 50., Boćki, od lewej Bronisława Mikułowska, Janina Zalewska

Lata 60., Bodaki, od lewej Wiktor Zembrowski, Teresa Markowska, Bronisław Kondrat, Zygmunt Mężyński

Lata 40., Boćki, od lewej Jan Łukaszewicz, Ewa Łukaszewicz, Teofila Zaremba (Karpińska), Jadwiga Zalewska