Urodziła się w 1932 roku w Krasnowsi, w gminie Boćki. Ojciec Nikon Bujniuk pochodził z Krasnowsi, a mama – Efrasienia z Dubna, oboje rodzice urodzili się w 1903 roku. Dziadkowie zarówno ze strony ojca, jak i ze strony mamy zmarli wcześnie. Rodzice mieszkali w Krasnowsi, ale ziemię posiadali w Pasiece, wsi odległej o trzy kilometry. Kilka lat po ślubie przenieśli się do Pasieki, gdzie zbudowali dom. Podczas okupacji z niemieckiego nakazu musieli przenieść dom do Krasnowsi. Do Pasieki przenieśli się ponownie po wojnie.
Pani Pawlukiewicz do szkoły chodziła jedynie kilka dni, w 1939 roku budynek szkolny w Krasnowsi został spalony. Po wojnie było na naukę już za późno, warunki życia były trudne, przeważyła potrzeba pracy w gospodarstwie. Pani Pawlukiewicz nauczyła się jednak czytać i pisać zarówno po rosyjsku jak i po polsku. Zrobiła to samodzielnie, posługując się Pismem Świętym. Pierwszy egzemplarz spisany był cyrylicą, drugi alfabetem łacińskim. Przez rok uczyła się też krawiectwa u w kuzynki-krawcowej w Dubnie. Oprócz szycia zajmowała się też przędzeniem, robieniem koronek i haftowaniem.Wyszła za mąż. Urodziła troje dzieci, i doczekała siedemnaściorga wnuków.
Opis prac przy przygotowaniu i tkaniu lnu |
|
O tkaniu i sprzedaży płótna |
Całość nagrań oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych Luby Pawlukiewicz złożone są w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Karta” oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie pod sygnaturą AHM 3388 |
Fundacja OKOLICA > Archiwum > Luba Pawlukiewicz
Strona przygotowana przy finansowym wsparciu programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra” |