Sionij Terentiuk

Sionij Terentiuk, Sasiny

Urodził się w 1941 roku, w Sasinach, gdzie rodzice Elżbieta, z domu Alsztyniuk i Filip mieli nieduże gospodarstwo. Mama była nauczycielką w Sasinach, Sobiatynie i w Gregorowcach. Uczyła języka rosyjskiego, śpiewała też w chórze cerkiewnym. Sionij Terentiuk skończył siedem klas w szkole podstawowej w Sasinach.
Miał małe, 2-hektarowe gospodarstwo, więc zarabiał również przy kopaniu rowów. W 1962 roku został powołany do służby wojskowej, którą odbył w Braniewie. Odszedł ze służby w stopniu kaprala. Rozważał służbę zawodową, ale zrezygnował z niej na prośbę rodziców. Dwa miesiące po powrocie do Sasin ożenił się. Pracował w Spółdzielczym Kółku Rolniczym w Śnieżkach, przy hodowli bydła. Obecnie jest na emeryturze, do której dorabia m.in. zbierając zioła. Ma czworo dzieci: trzech synów i córkę, troje z nich mieszka w Białymstoku, jeden syn z rodzicami w Sasinach.

 

Służba wojskowa w Braniewie, zdobycie stopnia kaprala

 

lata 60., Sasiny, Sionij Terentiuk (z tyłu) z kolegą Mikołajem Nikołajukiem na motorze

lata 60., Sasiny, Sionij Terentiuk z kolegą Mikołajem Nikołajukiem

2017, Sasiny, portret współczesny

 

Całość nagrań oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych Sioniego Terenetiuka złożone są w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Karta” oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie pod sygnaturą AHM 3477

 

Fundacja OKOLICA > Archiwum > Sionij Terentiuk

 
 

Strona przygotowana przy finansowym wsparciu programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra”