Urodziła się w 1927 roku w Bodakach. Ojciec Aleksander Markowski i mama Zenobia Kiersnowska mieli małe, jednohektarowe, gospodarstwo w Bodakach oraz wodny młyn na rzece Nurzec, odziedziczony po dziadku. Ojciec prowadził młyn wspólnie z bratem Bronisławem. Pozostale rodzeństwo, zostało spłacone. M.in. jednemu z braci sfinansowano wyjazd do USA.
Gdy Stanisława Łukaszewicz miała trzy lata zmarła jej mama, chora na płuca. Wychowywana była przez ojca i dziadków, a później też macochę. Ojciec ożenił się ponownie z wdową, która też miała jedno dziecko – syna. Stanisława Łukaszewicz uczyła się w szkole czteroklasowej w Olszewie. Jednak wiele dni szkolnych opuszczała ze względu na pracę w gospodarstwie i opiekę nad młodszym rodzeństwem. Bardzo wcześnie podjęła pracę zarobkową pracując w gospodarstwach sąsiadów, m.in. u rodziny Kosińskich. W czasie okupacji w jej domu zatrzymywały się oddziały partyzanckie, Stanisława Łukaszewicz nosiła listy pomiędzy oddziałami partyzanckimi. Była świadkiem bitwy jaka rozegrała się w Bodakach między oddziałem partyzanckim NSZ a oddziałem NKWD 17 maja 1945 roku. W 1952 roku mając 25 lat wyszła za mąż za Antoniego Łukaszewicza. Urodziła troje dzieci. Zmarła w 2020 roku.
Oszczędzanie butów |
|
Tkanie lnu, szycie lnianych kalesonów |
Całość nagrań oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych Stanisławy Łukaszewicz złożone są w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Karta” oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie pod sygnaturą AHM 3605 |
Fundacja OKOLICA > Archiwum > Stanisława Łukaszewicz
Strona przygotowana przy finansowym wsparciu programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra” |