Michalina Jodełko

FO20_KwS_Jodelko_Michalina_012_web_1024px

Urodziła się w 1933 roku w Żabokrukach, w powiecie lwowskim. Rodzice Anna z domu Saprika i Aleksander Kozak posiadali duże gospodarstwo, które zostało zakupione za środki zarobione przez dziadka Michała Kozaka podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Oprócz rodziców, siostry i dziadka w domu mieszkał jeszcze brat ojca – Józef, urodzony w 1921 roku. W nocy 10 lutego 1940 roku cała rodzina została wywieziona na Syberię. Transport odbywał się początkowo saniami do Chodorowa, a potem wagonami bydlęcymi. Rodzina została osadzona w Ałtajskim Kraju, Kosichińskim Rejonie, Jużnim Lesopunkcie. Zimą mróz dochodził do 50 stopni. W 1943 roku dziadek Michał zmarł, a stryj Józef wyjechał do Kazachstanu, potem walczył w Dywizji Kościuszkowskiej, wielokrotnie ranny dotarł do Berlina. Ojciec, który zaciągnął się do I Armii Wojska Polskiego zginął 18 września 1944 roku pod Otwockiem. Z chorób zmarła również mama. Michalina Jodełko została sama z siostrą. 19 maja 1946 wróciły do Polski, do Bielska Podlaskiego, w męskim przebraniu, jak: Józef i Ryszard Chmiel. Przewiozła je, ryzykując życie, rodzona matka chłopców o tym nazwisku. Trzy tygodnie później zostały zarejestrowane w Białymstoku już pod swoimi prawdziwymi nazwiskami. Potem trafiły do domu dziecka w Supraślu, prowadzonego przez Siostry Szarytki. Michalina, po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła naukę w szkole gastronomicznej w Białymstoku. Po maturze 1953 roku podjęła pracę w Boćkach. Wiele lat przepracowała na stanowisku kierowniczki gospody Pod Bocianem i jako księgowa w GS-u. Wyszła za mąż. Ma dwóch synów. Po wojnie odnalazła stryja Józefa, odwiedziła również miejsce swojego dzieciństwa w okolicach Lwowa.

Opis restauracji GS „Pod bocianem”
Menu restauracji „Pod bocianem”
Opis wywózki na Syberię

1950 rok, Białystok, al. Proletariacka, druga od lewej w pierwszym rzędzie Michalina Jodełko, trzeci ksiądz Edward Kisiel, pozostałe osoby: dziewczęta z internatu